12-13. maj // VAT Open

Info om stævner kan findes ved at trykke her

Løbslisten kan findes ved at trykke her

 

Afmeldingsfrist: 1. maj

STÆVNE: VAT Open 2018

DATO: 12-13/maj

MØDESTED: Taastrup Svømmehal. Parkvej 78A, 2630 Taastrup.

MØDETID:
Lørdag & Søndag Indledende: Indsvømning kl. 07.30 // Stævnestart kl. 09.30

Lørdag & Søndag Finaler: Indsvømning kl. 15.45 // Stævnestart kl. 17.00

TRÆNER PÅ KANTEN: Benjamin (mobil: 51 19 58 41) & Lars (mobil: 61 27 83 86)

HOLDLEDER PÅ KANTEN: Nina & Louise

OFFICIALS PÅ KANTEN: 3 dommere pr. stævnedag

SVØMMER SKAL MEDBRINGE:

  • Svømme tøj
  • Svømmebriller
  • Træningsdragt
  • Indendørs sko
  • Drikkedunk og ”stævnemadpakke” med tilhørende sunde snacks.
  • Der kan medbringes underholdning i form af kortspil eller læsestof o. lign.
    • Elektronik må ikke anvendes, uden at det er aftalt med træneren.

DIVERSE OPLYSNINGER:

    DRENGE     PIGER  
GRUPPE 1    2002 og ældre  2003 og ældre
GRUPPE 2  2003 og 2004  2004 og 2005
GRUPPE 3  2005 og yngre   2006 og yngre 

Præmie: Der gives medaljer til nr. 1, 2 og 3 i hver aldersgruppe i 50, 100 og 400m. Der gives medaljer til nr. 1, 2 og 3 i åben klasse i 200, 800 og 1500m. 

Bassin: Stævnet vil blive afviklet i 50m bassin med 10 baner. Finalerne afvikles også på 10 baner.

Bod: Der vil være bod under hele stævnet i svømmehallen, hvor der kan købes lidt at drikke og spise. 

 

Finaler (læs gerne dette igennem): 

For gruppe 3 svømmes der finaler i 50m løbene, samt at man kan svømme sig til finalerne i 200m løbene i åben klasse.

For gruppe 2 svømmes der finaler i 50m og 100m løbene, samt at man kan svømme sig til finalerne i 200m løbene i åben klasse.

For gruppe 1 svømmes der finaler i 50m og 100m løbene, samt at man kan svømme sig til finalerne i 200m løbene i åben klasse.

400m Fri og 400m Medley finalerne svømmes om morgenen, dog med heatbegrænsning på maksimum 3 heats af hver køn i hvert løb.

Der uddeles medaljer til grupperne i disse discipliner.

800m Fri for piger svømmes som åben klasse lørdag aften, dog med heatbegrænsning på maksimum 1 heat (de 10 hurtigst tilmeldte).

1500m Fri for drenge svømmes som åben klasse søndag aften, dog med heatbegrænsning på maksimum 1 heat (de 10 hurtigst tilmeldte).

 

Derudover kan løbslisten findes på svoem.org under ’aktivitetskalender’.